Umenie pýtať sa, delí učiteľov na takých, ktorí deti stimulujú a pomáhajú im rozvíjať tvorivé a kritické myslenie, alebo tých, ktorí premenia školu na "nalieváreň".
Vyrobila som pre mojich žiakov 34 kartičiek, ktoré rozvíjajú komunikačné a vyjadrovacie schopnosti, stimulujú samostatné a tvorivé myslenie, rozvíjajú kritické myslenie a podporujú čítanie s porozumením. Ešte dôležitejšie, než textu porozumieť, je dokázať si vytvoriť vlastný názor, a ten aj vyjadriť.
Tieto kartičky budeme už od zajtra používať po prečítaní príbehu. Deti si vyberú kartičku s otázkou, na ktorú potom budeme odpovedať. Spôsobov je mnoho, my to budeme "brať z kopy", ako keď sa hrajú karty.
Súbor obsahuje otázky, ktoré učia deti myslieť inak a odpovedať zmysluplnejšie, než len: "Páčil sa vám príbeh, deti?" . Príkladom sú otázky: "Ako inak sa mohol príbeh skončiť?", "Čo by si spravil, keby si bol na mieste hlavného hrdinu?", "Prekvapila ťa nejaká časť príbehu? Ak áno, čím?" - a podobne.
Kartičky sa dajú využiť aj ako terapeutická pomôcka, pri ktorej sa dozviete o postojoch, hodnotách, sebahodnotení žiaka, o jeho predstavách, názoroch...
Vyžaduje to umenie nielen vedieť klásť správne otázky, ale dokázať aj pozorne a vnímavo počúvať. Rozhovory so žiakmi pomáhajú nielen deťom spoznávať svet okolo nich, ale aj učiteľovi dozvedieť sa mnoho o žiakoch. Toto je úžasný spôsob, ako spoznať svojich žiakov viac do hĺbky.
Odpovede môžu byť aj námetom pre iné predmety. Deti môžu odpovede na niektoré otázky znázorniť aj výtvarne. Starší žiaci môžu na danú otázku napísať úvahu.
Naše kartičky budú vystavené v "pocket chart" na stene, pri koberci, na ktorom čítame príbehy. Vhodné sú aj na ranný kruh.
Využiteľné na celom prvom stupni, aj na druhom stupni. Súbor má 18 strán.
Súbor je možné využiť ako brožúru.