Ebook ponúka námety na rôznorodé autorské aktivity, ktoré podporujú všestranný rozvoj detí a sú zamerané na tému PAVÚČIKOV, ktoré si spájame práve s BABÍM LETOM. Podpora pri zostavovaní TÝŽDENNEJ TEMATICKEJ PRÍPRAVY.
Aktivity zaraďujeme pri RIADENÝCH činnostiach. Každá hra je previazaná hravými, veselými riekankami alebo pesničkami, a preto sa pre deti stávajú zábavnejšie a príťažlivejšie. Prostredníctvom činností sa deti zábavnou formou zoznamujú s pavúčikmi - dozvieme sa, koľko nôh má pavúk, aká je jeho potrava a akým spôsobom ju loví. My zase pavúkovi ukážeme, že sme jeho kamaráti a s pavúčikom si precvičíme mená detí v triede alebo aj pohybovú obratnosť a motoriku!
námety na riadené aktivity, veľké maľovanky
zdroj obrázkov: www.pixabay.com
Babie leto nás priamo nabáda k aktivitám, ktoré sú motivované pavúčikmi, tak poďme do toho a zrealizujme s deťmi PAVÚČIKOVÝ TÝŽDEŇ:
· Vyrobte si s deťmi masku pavúčika alebo skúste papierovú čelenku, na ktorú si každé dieťa umiestni pavúka, ktorého najprv nakreslí, potom vystrihne a nalepí na čelenku. Nech sú pavúčiky veselé, farebné - dajte deťom priestor pre fantáziu!
· Farbami na tvár namaľujte každému dieťaťu na tvár veselého pavúka.
· Prezerajte si knižky na danú tému, rozprávajte sa s deťmi nad obrázkami, podávajte deťom nové informácie o pavúkoch (prispôsobíme veku detí).
· V prírode pozorujte pavúčky, chrobáčiky a iných hmyzích kamarátov, než pôjdu spať... :)
· Pri pobyte v prírode vyhľadávajte s deťmi pavučiny, pozorujte ich štruktúru, hľadajte rozdiely medzi pavučinami. Rozprávajte sa s deťmi o tom, ako sa správať v prírode, keď nájdeme pavučinu...
· Na vychádzke využite biele kriedy, ktorými nakreslíte veľa pavučín... kam? Napríklad na chodník! :)
· Z prírodnín vyrábajte pavúčiky - z kamienkov tvorte telo, z kľúčikov nôžky ... využite všetko, čo príroda ponúka. Buďte kreatívni.
· Pavúčiky môžete vyrobiť aj z polovice orechovej škrupiny, ktorá predstavuje telo pavúčika. Z plastelíny vymodelujte hlavičku, z korálikov vytvorte očká a nôžky zo špagátu, ktorý nastrihajte na dieliky a plastelínou upevnite na škrupinu. :)
Pavúčiky môžete vyrobiť aj z polovice orechovej škrupiny, ktorá predstavuje telo pavúčika. Z plastelíny vymodelujte hlavičku, z korálikov vytvorte očká a nôžky zo špagátu, ktorý nastrihajte na dieliky a plastelínou upevnite na škrupinu. :)
OBSAH:
1. KOHO PAVÚK ZAVOLAL (pohybová hra s riekankou, precvičujeme mená detí v triede)
2. KOHO VIDÍM, TOHO CHYTÍM! (pohybová hra s riekankou, precvičujeme dodržiavanie stanovených pravidiel hry, zrakové vnímanie)
3. NA KLOBÚK (kontaktná hra s riekankou, precvičujeme nadviazanie kontaktu s druhým- prekonanie ostychu)
4. CHŇAP, PAVÚČIK! (veselá pohybová hra s riekankou, precvičujeme svižnosť, obratnosť, podporujeme pozitívnu atmosféru v triede, číselný rad)
5. NA JÚ (kontaktná hra s riekankou, rozvíjame vzájomné vzťahy medzi deťmi, nadviazanie kontaktu, mená detí v triede)
6. NA NEPOSEDNÍKA (pohybové cvičenie s riekankou s loptičkami, precvičujeme a pomenovávame jednotlivé časti tela)
7. NA ŽUCH! (pohybová hra s riekankou, precvičujeme sluchové vnímanie a rozlišovanie)
8. BZZZ, BZZZ, BZZZ, CHE, CHE, CHE! (pohybová hra s riekankou s využitím šatiek na cvičenie)
9. PRIDAJ SA AJ TY (cvičenie na rozvoj jemnej motoriky prstov s riekankou)
10. KEĎ SA VODA ROZLEJE (pohybová hra s pesničkou, precvičujeme pohybové schopnosti, obratnosť, koordináciu pohybov)